AŞI İLE YETİŞEN ARDIÇ, MAZI ve SERVİLER

Saygıdeğer Okuyucularım;

                Bu yazımda sizlerle aşı ile yetişen ardıç, mazı ve servi çeşitleriyle ilgili bilgileri paylaşacağım.

Altuni Ehrami Mazı (Thuya Orientalis Pyramidalis Aurea) : Süratli büyüme bir çeşittir; sık dallıdır. Büyümesi piramit şeklinde olur. Yaprakları altuni sarı renktedir. Park ve bahçelere dikildiğinde çok hoş bir görünüm meydana getirir.

Altuni Top Mazı (Thuya Orientalis Compacta Aurea) : Top şeklinde büyüyen güzel bir mazı çeşididir. Yaprakları güzel ve altuni sarı renktedir.

Altuni Büyük Kozalaklı Servi (Cupressus Macrocarda Aurea) : Dayanıklı bir servi çeşididir; güzel ve zariftir. Yaprakları altuni ve sarı renktedir. Süratli gelişme gösterir. Tek ve grup olarak dikilir, deniz rüzgarlarına karşı dayanıklı bir çeşittir.

Alacalı Servi (Cupressus Arizonica Glauca Variegata) : Aynen Arizona Servisine benzer; farkı, yapraklarının alacalı ve sarı olmasıdır. Kuvvetli şekilde gelişme gösterir.

Mavi Ardıç (Juniperus Virginiana Glauca) : Ehrami şekilde büyür, yaprakları açık mavi renktedir.

Mavi Arizona Servisi – Ehrami (Cupressus Arizonica Glauca Pyramidalis) : Ehrami şeklinde büyür; yaprakları gümüşi mavi renktedir. Park ve bahçelere tek, grup ve tek sıra olarak dikilir.

Mavi Arizona Servisi – Konik (Cupressus Arizonica Glauca Conica) : Dalları sıktır ve kolon şeklinde formalıdır. Yaprakları, mavi renktedir; grup olarak dikilir. Ayrıca çit nebatı olarak da kullanılır.

                Bir başka konu ve yazımda buluşmak üzere…

Saygılarımla,

İbrahim Tınaztepe