AŞILANARAK YETİŞTİRİLEN SÜS FİDANLARI

Saygıdeğer Okuyucularım;

                Bu haftaki yazımda aşılanarak yetiştirilen süs fidanlarından bahsedeceğim.

Leylak – Açık Erguvani Çiçekli (Syringa Vulgaris Michel Buchner): Çiçekleri katmerli ve açık erguvani renktedir.

Safora – Sarkık Dallı (Sophora Japonica Pendula): Dalları yere kadar uzanır; kıymetli bir ağaçtır. Yaprakları ve dalları, açık yeşil renktedir.

Hatmi (Formalı) – Koyu Kırmızı Katmerli Çiçekli (Hibiscus Syriacus Purdureafolis Veriagatis): Yaprakları alacalı ve koyu kırmızı katmerli çiçek açar.

Huş – Sarkık Dallı (Betula Alba Pendula): Park ve bahçeler için zarif görünüşlü, kıymetli bir süs ağacıdır. Kuvvetli gelişme gösterir ve dalları yere doğru sarkar.

Ihlamur – Basık Eğrelti Yapraklı (Tilia Platyphllos Asplenifolia): Yaprakları zarif, uzun derin yırtmaçlıdır; şekli toptur.

Çiçek Eriği – Kırmızı Yapraklı (Prunus Pissardi): Yol kenarlarına sıra ve parklara grup halinde dikilen bir ağaçtır. Yaprakları kırmızı rektedir; Nisan ve Mayıs Aylarında beyazımtırak pembe çiçek açar.

Elma – Sarkık Dallı (Malus Elisa Rathke): Çiçekleri, pembemsi ve yalınkattır. Dalları, sarkık; meyveleri yenebilir.

Çiçek Şeftalisi – Ebruli Çiçekli (Persica Vulgaris – Sinensis Magnifica Variegata): Nisan Ayında kırmızı, beyaz karışımından meydana gelen katmerli çiçekler açar.

Şeftali – Sarkık Dallı (Persica Vulgaris Sinensis Hansey Pendula): Dalları sarkık ve güzel görünüşlü bir süs ağacıdır.

Dut – Sarkık Dallı (Morus Pendula): Dalları sarkık ve toprağa kadar uzanır. Küçük, siyah meyveleri vardır.

Çiçek Eriği – Üç Renkli (Prunus Triloba Flore Pleno): Çiçekleri katmerli ve pembedir. Nisan ve Mayıs Aylarında yapraktan önce çiçek açar. İlkbahar’ın güzel görünüşlü bir ağacıdır. Yaprakları yeşil, kırmızı ve pembe renklerden meydana gelmiştir ve zariftir.

Akasya – Besonya (Bayaz Salkım Ağacı) (Robinia Pseudoacacia Bessoniana): Zarif ve güzel görünüşlü bir ağaçtır; yol kenarlarına dikilir. Top akasya gibi şekil alır; dalları dikensizdir.

Akçaağaç – Gümüşi Yapraklı (Acer Negundo Argentia Variegatum): Yaprakları beyaz alacalı, zarif görünüşlüdür. Tek ve grup olarak, park ve bahçelere dikilir.

Adi Üvez (Sorbus Aucuparia): Görünüşü güzel bir bitkidir. Kuşların sevdiği yemişi verir. Nemli, kumsal toprakları sever.

Akdiken – Kalın Yapraklı (Crataegus Glabra): İlkbahar’da beyaz, pembemsi çiçek açar; yaprakları büyük ve parlak yeşildir. Dökümden evvel yaprakları kızarır.

Ligustrum – Sarkık Dallı (Ligustrum Japonica Pendula): Safora gibi dalları aşağı sarkıktır; yaprakları uzunca ve açık yeşil renktedir.

Malta Eriği (Eriobotrya Japonica): Mayıs ve Haziran Aylarında meyveleri olgunlaşır. Meyveleri salkım halinde ve sarı renktedir. Tadı, tatlıdır ve mevsimin ilk ve turfanda meyvesidir.

Katalpa – Top (Catalpa Umbraculifera Bungei): Görünüşü şemsiye gibidir. Sık dallı ve büyük yapraklıdır. Yol ve parklara tek ve grup olarak dikilir.

Kayısı – Sarkık Dallı (Armeniaca Vulgaris Pendula): Çiçekleri, pembemsi beyazdır. Dalları sık ve görünüşü güzel bir ağaçtır.

                Bir başka konu ve yazımda buluşmak üzere…

Saygılarımla,

İbrahim Tınaztepe