BAHÇELERİMİZDE KARAHİNDİBA (SARI PAPATYA) YETİŞTİRİLMESİ

Saygıdeğer Okuyucularım;

Bu yazımda sizlerle karahindiba ile ilgili bilgileri paylaşacağım. İlkbahar geldiği zaman bütün kır çiçekleri; renk renk, yoğun bir şekilde birbiriyle adeta çiçek açma yarışı yapmaktadırlar. Bunlardan biri de bir ismi “karahindiba” olarak bildiğimiz sarı papatyadır.

Karahindiba; tarlalarda, çayırlarda, bahçelerde, çimenlik içlerinde ve yol kenarlarında, genellikle adım attığımız her yerde bulunmakta ve kendiliğinden yetişip çoğalmaktadır. Karahindiba; çok güzel bir çiçek olmasının yanında sebze gibi yenildiği zaman insan sağlığına birçok faydaları olan böyle güzel bir çiçeğe ve şifa deposu bitkiye bahçemizin bir köşesinde yer verip dikersek, karşılık olarak bize hem sarı sarı çiçekler, hem de yaprakları yenildiğinde bizlere şifa verecektir.

Karahindibağın üzerinde bulunan sarı çiçekler açıp geçtikten sonra tohum bağlamaktadır. Bu tohumlar olgunlaştıktan sonra alıp bahçemizde yetiştirebiliriz veya köklü olarak toprağını dağıtmadan söküp bahçemize sık sık on beş santim aralıklarla dikebiliriz. Karahindibağın kökleri havuç şeklinde uzun olduğundan dolayı, kırlardan köklü olarak söküp bahçemize dikeceğimiz zaman on beş veya yirmi santim kadar derin sökerek çıkarmalıyız. Bahçemize diktiğimiz karahindiba bitkimiz; Kış – Yaz canlı kalacak, senelerce bozulmadan bizlere çiçek açacak, ayrıca sebze olarak yediğimiz zaman da sağlığımıza fayda sağlayacaktır. Karahindiba üzerindeki çiçekler açıp geçtikten sonra, olgunlaşan tohumlar döküldüğünde, topraktan kendiliğinden çıkarak çoğalacak ve her sene tekrar tekrar dikmemize de gerek kalmayacaktır.

Bir başka konu ve yazımda buluşmak üzere…

Saygılarımla,

İbrahim Tınaztepe