ÇİÇEKLERİ EN FAZLA DAYANIKLI ve KOKULU GÜL ÇEŞİTLERİ

Saygıdeğer Okuyucularım;

Bahçelerdeki yer durumuna göre ve istediğimiz gül çeşitlerine göre seçerek güller satın alabiliriz. Bodur gülleri, bahçemizin güneş gören çiçeklik alanlarına ve saksılara dikebileceğimiz çeşitlerdir. Sarmaşık gül veya çardak gül dediğimiz çeşitleri, evimizin güneş gören duvar kısımlarına sardırabiliriz veya bahçelerimize çardak yaparak yanlarını ve üzerini bu güllerle sardırarak çok güzel bir görünüm oluşturabiliriz. Baston gül diye bilinen gül çeşitleri de genellikle bahçe kapısından eve giriş yolu üzerine sağlı sollu olarak dikilebilen veya bahçedeki diğer uygun alanlara dikilen güllerdir.

Bodur gül, sarmaşık gül veya baston gül alırken bunların özelliklerini bilerek almamız önemlidir. İstediğimiz renk gülleri seçerek alırken bunların kokulu olup olmadıklarına, açtığı zaman çiçeğinin dayanıklılığına veya sık sık ve bolca çiçek açıp açmadıklarına dikkat etmeliyiz. Örnek vermek gerekirse çiçeklerinin en dayanıklı güllerin başında, baccara gülü gelmektedir. Bu gülün rengi, kiremit kırmızısıdır. Daha sonra karino gülü gelmektedir; karino gülünün rengi, pembedir. Daha sonra süper star ve thais gibi güller gelir. Çiçekleri en fazla kokan gülleri sıralamak gerekirse papa meilland ismindeki koyu kadife kırmızı gül, ilk sırayı almaktadır. Sonrasında süper star, thais, gidia, bettina gibi gül çeşitleri en fazla kokan gül çeşitleridirler. Ayrıca bunlardan başka en bol ve sık çiçek açan gül çeşitlerini sıralamak gerekirse başta thais isimli gül çeşidi gelmektedir. Bunu takiben bucanner, soraya ve süper star gibi güller, en fazla kokan gül çeşitlerindendirler.

Bunlardan başka ponpon güller dediğimiz ufak çeşitli; fakat top top açan güller ve yalınkat çiçek açan polyanta gülleri bulunmaktadır. Sarmaşık gül çeşitleri çiçeklerini yoğun olarak en fazla İlkbahar’da açmaktadır. Yaz Aylarında kayda değer çiçek açma durumu olmamaktadır. Bu durum, sarmaşık gül çeşitlerinin tamamında böyledir. Bodur güllerde ise durum böyle değildir. İlkbahar’da başlamak üzere bütün yaz boyunca ve ılık geçen Sonbahar Aylarında dahi bu çeşitlerin üzerinde gül çiçekleri görebiliriz. Bu gül çeşitlerinin özelliklerini göz önünde bulundurarak kendi zevkimize uygun gülleri alıp bahçelerimizi ve balkonlarımızı süsleyebiliriz.

Bir başka konu ve yazımda buluşmak üzere…

Saygılarımla,

İbrahim Tınaztepe