KUŞBURNU – YABANİ GÜL

Saygıdeğer Okuyucularım;

Kuşburnu olarak bilinen bitki, doğada kendiliğinden yetişmektedir; “yabani gül” olarak da bilinir. İlkbahar Aylarında başlamak üzere yaz boyunca beyaz renkte, hoş kokulu çiçekler açar. Daha sonra bu çiçekler dökülür ve içinde tohumu da olan ufak meyvelere dönüşür ve bu tohumlar, kuşburnunun meyvesidir. Kuşburnu meyvesi, çok değerli ve şifalı bir meyvedir. Çok geniş bir alanda kullanılmaktadır.

Meşhur kuşburnu çayı, kuşburnu marmelatı ve pestili bu meyveden yapılmaktadır. Ancak kuşburnu meyvesini toplarken dikkat edilecek hususlardan bazıları; kuşburnunun olgun olması, yeşil olmaması, yumuşak olması ve sert olmamasına dikkat edilmelidir. Olgun bir şekilde toplanan kuşburnu meyvesinin çayı, marmelatı ve pestili de çok değerli, faydalı ve lezzetli olmaktadır. Böyle çok faydalı bir bitkiyi bahçemizin bir kenarına dikerek hem meyvelerinden, hem çiçeklerinden istifade edebiliriz. Kuşburnu dibinden çoğalan köklü fidanlarından ayrılarak ve olgunlaşmış tohumlar toplanıp toprağa ekerek çoğaltılır.

Kuşburnu fidanları, doğada kendiliğinden yetişmiş olan kuşburnu diplerinden bu aylarda sökerek bahçelerimizin güneş gören, uygun bir yerine dikebiliriz. Elimizde kuşburnu tohumları varsa bu tohumları da bu aylarda ekerek kuşburnu fidanı yetiştirebiliriz ve daha sonra bu fidanlardan yetişen meyveleri kendi ellerimizle toplayıp soğuk Kış Aylarında şifa olarak içebileceğimiz kuşburnu çayını temin etmiş oluruz. Kuşburnu marmelatını da evde kendimiz yapabildiğimiz zaman çok daha güzel lezzetli ve faydalı olmaktadır.

 Bir başka konu ve yazımda buluşmak üzere…

Saygılarımla,

İbrahim Tınaztepe