MAVİ SERVİLERİN YETİŞTİRME ŞEKLİ ve BUNLARLA İLGİLİ BİLGİLER

Saygıdeğer Okuyucularım;

Bu yazımda, sizlerle servilerin içinde en değerli ve en güzel olanların başında yer alan mavi serviyle ilgili bazı önemli ve teknik bilgileri paylaşacağım.

Mavi serviyi evimizin bahçelerine, diğer park ve bahçelere tek olarak veya gruplar halinde dikebiliriz; fakat mavi servi dediğimiz zaman, iki türlü mavi servi yetiştirilmektedir. Birincisi, “kalem aşısı” dediğimiz aşı çeşidi ve “yanaştırma aşı” dediğimiz aşı çeşidi; ikincisi ise tohumla yetiştirilen servilerle kıyaslandığında  renk olarak gerçek bir mavi görünümünde olmaktadır. Fakat; tohumla yetişen servi gibi çabuk yetişmemekte, biraz daha uzun zaman almakta, maliyeti de biraz daha pahalıya gelmektedir. Tohumla yetiştirilen mavi serviler ise daha hızlı gelişerek daha çabuk zamanda büyümekte ve aşılanmadığında dolayı da daha masrafsız olmaktadır; fakat tohumla yetişmiş bir mavi servinin rengin de kalitesi de aşı ile yetişen mavi servi gibi olmamakta, rengi biraz daha açık olmaktadır. İkisini de yan yana getirdiğiniz zaman aradaki durumu hemen fark edersiniz. Bundan dolayı gerçek bir mavi servi alacağımız zaman fidanlıklara veya çiçekçilere gittiğinizde aşı ile mi; yoksa tohumla mı yetiştirilmiş olduğunu sorunuz. Aksi durumda size tohumla yetiştirilmiş bir mavi serviyi, aşıyla yetişmiş servi fiyatına satabilirler.

Aşıyla yetişen bir servinin fiyatı diyelim ki; yirmi lira ise tohumla yetişenin fiyatı da beş liradır. Sizden alınmış olan aşılı parasıdır; fakat aldığınız olan da aşısız olandır. Bu da işin püf noktasıdır. Bu duruma özellikle dikkat ediniz. Mavi servi aldığınız zaman bunları evinizin bahçelerine, parklara veya fabrika bahçelerine tek olarak veya üçlü-beşli gruplar halinde dikebilirsiniz. Ayrıca bunları makasla budayarak değişik türde şekil verebilirsiniz; kademe kademe şekil olabilir, top şekli olabilir… Önemli olan bir husus da bunları dikeceğiniz zaman küçük olarak değil de büyüdüğü zamanki durumunu düşünerek ona göre dikmelisiniz. Misal vermek gerekirse, görüş alanlarınızın kapanmasını istiyorsanız ona göre dikim yaparsınız. Eğer kapanmasını istemiyorsanız, o şekle uygun bir yere dikersiniz. Tohumla yetişmiş mavi servileri ise genellikle evimizn bahçesinin etrafına veya fabrika bahçelerinin etrafına ve diğer yerlerde çit yapmak üzere ve rüzgar kıran vazifesi yapmak amacıyla kullanabiliriz. Bunlar daha çabuk büyüdükleri için ve aşılı servitle kıyaslandığında çok daha ucuza geldikleri için ve de çit yapımına uygun oldukları için bu çeşit servileri böyle yerlerde dikebiliriz. Böylelikle uzun zaman kullanacağımız, görünümü de çok hoş olan bir çitimiz meydana gelmiş olur.

Sağlığınızın ve bahçelerinizin en güzel bir şekilde olması dileğiyle…

Saygılarımla,

İbrahim Tınaztepe