MOR SALKIMIN SIK SIK AÇMASI için YAPILACAK BUDAMA İŞLEMLERİ

            Bu yazımda, İlkbahar’da daha yaprak çıkarmadan salkım salkım çiçek açan, etrafına yaydığı değişik kokusuyla da ilgimizi çeken Mor Salkım’dan bahsedeceğim. Mor Salkım, genelde İlkbahar’da bir defa yoğun olarak çiçek açıp geçer; daha sonra pek açmaz. Az da olsa ara sıra, çok seyrek olarak açar. Ancak benim size önereceğim şekilde işlem yaparsanız, Yaz müddetince belirli aralıklarla, bol bol Mor Salkım çiçeklerini görmüş olacaksınız.

            Yapacağımız işlem şöyle : Mor Salkım çiçekleri açtıktan bir müddet sonra geçecek ve çiçekleri yerlere dökülmeye başlayacaktır. Bu çiçekler, her gün dökülüp  yerlerimizi kirleteceklerdir. Fakat biz Mor Salkım çiçeklerini hemen diplerinden kesip temizlersek; hem her gün geçmiş çiçekleri temizlemekten kurtulmuş olacağız, hem de kesmiş olduğumuz Mor Salkım çiçeğinin dibinden çıkacak olan sürgünden 10 – 15 gün içinde yeniden İlkbahar’da açmış olduğu çiçekler gibi çiçek açmış olacaktır.

Yukarıda bahsetmiş olduğum uygulamayı aynı şekilde tekrarlayıp yaptığınız müddetçe Mor Salkım ağacınız size tekrar Mor Salkım ile karşılık verecektir.

Bir başka bitkide ve başka yazımda buluşmak üzere, hoşça kalın.

Saygılarımla,

İbrahim Tınaztepe