NARENCİYE FİDANLARININ EN İYİ ŞEKİLDE ÇOĞALTMA USÜLÜ

Değerli Okuyucular,

Narenciyeler; çelik, tohum ve aşı ile çoğaltılırlar. Ancak tohum veya çelikle yetiştirme şekli, uygun ve sağlıklı bir durum değildir. En sağlıklısı, narenciye fidanlarını göz aşısı yaparak yetiştirmektir. Göz aşısı yapmak için en güzeli; turunç, limon veya portakal, mandalina tohumlarını ekerek yabani fidan yetiştirmeli ve bu fidana da istediğimiz çeşitlerden, en kaliteli olanından aşılanmalıdır. Özellikle turunç üzerine aşılanmış portakal, mandalina ve limon fidanları; diğer yabani çeşitler üzerine aşılanmış olan çeşitlerden daha dayanıklı olurlar ve gelişmeleri de daha sağlıklı olur. Göz aşısı, İlkbahar’da sürgün göz aşısı ve Yaz Aylarında durgun göz aşısı olmak üzere ikiye ayrılır.

Narenciyeler, güller ve diğer meyve ağaçları için en uygunu, durgun göz aşısıdır. Göz aşısı yapılacak olan yabani anaç narenciye fidanları, aşı dönemine kadar iyi bakılmalı ve bilhassa susuz bırakılmamalıdır. Susuz kalan aşılanacak olan yabani anaçların aşılama sırasında kabukları kalkmayacak; bu durumda da aşı yapılamayacaktır. Veya aşı, zorla kabuk altına yerleştirilmiş olsa da aşı tutmayacaktır. Ayrıca aşılık olan kalemler de sulu olmalıdır. Susuz olan kalemlerden göz çıkması mümkün olmadığından dolayı aşı kalemi olarak kullanılamayacaktır.

Göz aşısı yaparken dikkat edilecek en önemli konulardan biri de aşı için çıkarılacak gözün, özü olması; çukur çıkmamasıdır. Özü olmayan ve çukur çıkan gözlerin hiçbiri tutmayacak; bütün emekler boşa gidecektir. Aşı yapıldıktan sonra bekletilmemeli, hemen rafya ile sarılmalıdır. Sararken ne çok fazla sıkmalı, ne de gevşek bırakılmalıdır. Orta şekilde sıkılmalı; ayrıca aşı gözü sarılırken göz kısmı sarılmamalı, açıkta bırakılmalıdır. Aşı sarılan rafya, aşı üstünde üç hafta sarılı olarak kalmalı; daha önce çözülmemeli ve daha fazla da bırakılmamalıdır.

Bir başka konu ve yazımda buluşmak üzere…

Saygılarımla,

İbrahim Tınaztepe