SERVİ ÇEŞİTLERİ VE ÜRETİM ŞEKİLLERİ

Saygıdeğer Okuyucularım,

Bu yazımda sizlerle servi çeşitleri ve bunların üretim şekilleri ile ilgili bilgileri paylaşacağım. Serviler, mezarlık sahalarının ağaçlandırılmasında, yol ve bahçe kenarlarına çit bitkisi ve rüzgar perdesi, ılık ve sıcak yerlerde sert ve kurutucu rüzgarların bahçe içindeki bitkiler üzerinde yapacağı kötü etkilerini yumuşatmak üzere kullanıldığı gibi park ve bahçe düzenlemelerinde çim alanları üzerine gruplar halinde dikilir. Servilerin birçok değişik çeşitleri bulunmaktadır; alacalı servi, altuni büyük kozalaklı servi, mavi arizon servisi, yalancı servi gibi.

Bunların bazı çeşitleri, aşıyla; bazıları da tohum ve çelik ile üretilirler. Altuni büyük kozalaklı servi, alacalı servi… Mavi arizon servisi ehrami, mavi arizon servisi konik gibi serviler, aşı yapılarak üretilirler. Büyük kozalaklı servi, daimi yeşil servi; mavi yapraklı servi tohumdan yalancı servi ve mavi ufak yapraklı servi ise çelik yaparak üretilirler.

Büyük kozalaklı servi: Süratli büyüme gösteren görünüşü güzel bir ağaçtır. Rüzgar kıran olarak kullanıldığı gibi sahil boylarına da dikilebilir. Daimi yeşil servi, süratli ve pramit şeklinde büyüme gösterir. Yaprakları koyu yeşildir. Tek, grup ve bilhassa rüzgarlı yerlerde rüzgarı kesmek için çit olarak dikilir.

Servi, mavi yapraklı, tohumdan: Konik formunda ve kuvvetli gelişme gösterir; yaprakları, gök mavisi rengindedir.

Yalancı servi: Pramit şeklinde büyüyen azametli bir ağaçtır. Yaprakları, mavimsi koyu yeşil renktedir.

Yalancı servi, mavi ufak yapraklı: Yaprakları mavimtırak yeşil renktedir. Gelişmesi kuvvetli ve görünüşü güzel bir ağaçtır.

Altuni, büyük kozalaklı servi: Mukavim bir servi çeşididir. Güzel ve zariftir. Yaprakları altuni sarı renktedir. Süratli gelişme gösterir, tek ve grup olarak dikilir. Deniz rüzgarlarına karşı dayanıklıdır.

Alacalı servi: Aynen arizon servisine benzer; farkı, yapraklarının alacalı ve sarı olmasıdır. Kuvvetli gelişme gösterir.

Mavi arizon servisi, ehrami: Ehrami şekilde büyür; yaprakları gümüşi mavi renktedir. Tek, grup ve tek sıra olarak dikilir.

Mavi arizon servisi, konik: Dalları sıktır ve kolon şeklinde formalıdır. Yaprakları mavi renktedir. Grup olarak dikilir ve çit nebatı olarak da kullanılır.

Bir başka konu ve yazımda buluşmak üzere…

Saygılarımla,

İbrahim Tınaztepe

ABONELERİMİZİN ARASINA KATIL

Sağlıklı Bitkilerin Sırrı Nedir? Bitkileri Çoğaltma Taktikleri Nelerdir? Daha Fazla Ürün Nasıl Kazanılır? Tüm Bu ve Buna Benzer Soruların En İyi Cevaplarını Abone Olup, Takipte Kalarak Öğrenebilirsiniz!

close

ABONELERİMİZİN ARASINA KATIL

Sağlıklı Bitkilerin Sırrı Nedir? Bitkileri Çoğaltma Taktikleri Nelerdir? Daha Fazla Ürün Nasıl Kazanılır? Tüm Bu ve Buna Benzer Soruların En İyi Cevaplarını Abone Olup, Takipte Kalarak Öğrenebilirsiniz!