SÜS BİTKİLERİNE ZARAR VEREN HASTALIKLAR

Saygıdeğer Okuyucularım;

Bu yazımda  süs bitkilerine zarar veren hastalıklarla ilgili bazı bilgileri paylaşacağım. Kırmızı örümcekler, çoğu süs bitkilerinde görülen ufak zararlılardır. Yaprakların özsuyunu emerler; emilen yapraklar, kırılmış bir hal alır ve daha sonra dökülür. Hastalığa karşı mücadele, bu tür belirtiler görüldüğü andan itibaren başlanmalı; fazla zarar vermeden önlenmelidir.

Yaprak bitleri, sürgün uçlarında ve özellikle taze yaprakların alt yüzeylerinde bulunurlar. Yaprak bitlerinin doğal ve köklerde yaşayan türleri de vardır. Çoğunluğu, kışı yumurta döneminde geçirir; özsuyunu emerek bitkileri zayıflatır ve kurumasına sebep olurlar. Emme sırasında salgıladıkları tahriş edici maddelerle yaprak kıvrılması, şişkinlik gibi anormal oluşumlara neden olurlar. Özellikle virüsleri bir bitkiden diğer bitkiye taşıyarak önemli zararlara neden olurlar. Yaprak bitleri ile mücadele, yapraklarda veya sürgünlerde görüldüğü andan itibaren bit öldürücü ilaçlardan birini kullanarak başlanmalı ve zarar vermesi önlenmelidir.

Gül filizi arısı, ergin 20 milimetre boyda ve parlak siyah renktedir. Larvalar, bir yıllık sürgünlerin öz kısmında yaşar ve sürgünleri tamamen kuruturlar. Bu hastalıkla mücadeleye sürgünlerdeki zarar %5 olmuşsa, hemen başlanmalı; kurumuş ve özü yenen sürgünler varsa bunlar da temizlenmelidir.

Tel kurtları, boyları 8 ve 10 milimetre boyundadır. Larvalar, süs bitkilerinin fidelerinin köklerini kemirerek ya da kök ve yumruların içine girerek beslenir. Tel kurtları ile mücadeleye metrekarede 5 ile 10 adet tel kurdu görüldüğü zaman başlanmalıdır. Bu hastalığa karşı kullanılacak ilaçlarla tohum, fidelik ve toprak ilaçlaması yapılmalıdır.

Bir başka konu veya yazımda buluşmak üzere…

Saygılarımla,

İbrahim Tınaztepe