AŞI İLE YETİŞEN ÇAM ÇEŞİTLERİ

Saygıdeğer Okuyucularım;

                Bu yazımda sizlerle aşı ile yetişen çam çeşitleri ile ilgili bilgileri paylaşacağım.

Mavi Ladin (Abies Picea Engelmannii Glauca): Abies Picea Kosteriana Glauca’ya nazaran daha kuvvetlidir. Piramit büyür, sürgünleri ve ibreleri uzundur. İbreleri, mavi renktedir.

Mavi Ladin (Abies Picea Kosteriana Glauca): Çam ağaçlarının en güzelidir; ibreleri gümüşi mavi  renktedir ve görünüşü çok güzeldir. Tek ve grup olarak dikilebilir.

Mavi Göknar (Abies Concolor): Görünüşü çok güzel ve zariftir. Dalları uzun, ibreleri yeşilimtırak mavi renktedir. Çeşitli topraklarda yetişir; dayanıklı bir çam çeşididir.

Mavi Göknar (Abies Concolor Candicans): İbreleri uzun ve gümüşimtırak mavi renktedir. Görünüşü çok güzeldir. Tek ve grup olarak dikilir.

Altuni Atlas Sediri (Cedrus Atlantica Aurea): Yaprakları, altuni sarı renktedir. Görünüşü çok güzel; büyümesi yavaştır.

Altuni Himalaya Sediri (Cedrus Deodora Aurea): Ağacı, himalaya sedirine benzer. İbre uçları, altuni sarı renktedir.

Altuni Ladin (Abies Picea Excelsa Aurea): Dayanıklı ve süsleyici bir çamdır. Dalları uzun ve ibrelerinin uçları sarı renktedir.

Ladin – Sarkık (Abies Picea Excelsa İnverta Pendula): Sarkık dallı ve ibreleri koyu yeşil renktedir. Dalları aşağı doğru sarkar; tam geliştiği zaman kolon şeklini alır.

Mavi Atlas Sediri (Cedrus Atlantica Glauca): Görünüşü çok güzel ve süsleyici bir çamdır. İbreleri mavi renktedir. Tek ve grup olarak dikilir.

                Bir başka konu ve yazımda buluşmak üzere…

Saygılarımla,

İbrahim Tınaztepe