DENİZ KENARLARINA DİKİLMESİ GEREKEN BİTKİLER

Değerli okuyucularım;

Bu yazımda; sizlere deniz kenarında bulunan evlerimizin bahçesinde, deniz kenarlarına kurulan veya kurulacak olan park ve bahçelerde denizden gelen tuzlu dalga suyu ve su tozları serpintilerine karşı hangi bitkileri dikmemiz gerektiğini açıklayacağım.

Bunları açıklamadan önce birkaç cümle ile bazı eleştiriler yapacağım. Bu eleştirilerin de faydalı olacağı umudu ile yapıyorum. Örnek vermek gerekirse; özel kişi ve kuruluşlar olsun veya Belediyeler olsun, deniz kenarlarında bahçe veya park yapıyorlar. Buralara da bir sürü fidan, çam dikiyorlar. Ancak sonuç, hüsran oluyor. Ağaçlar, tuzlu suyun etkisiyle kuruyup gidiyor. Hem uzun süren emeklerle büyütüp dikim haline getirdiğimiz çamlar, çiçekler, bitkiler ölüyor; hem de vermiş olduğumuz onca paramız çöpe atılıyor. Bunu önlemek için öncelikle buraya uygun, tuzlu su serpintilerine dayanıklı ağaçlar dikersek; hem ağaçlarımız bpşu boşuna ölmemiş olacak, hem de bütün emeklerimiz ve paramız çöpe gitmemiş olacaktır. Benim kendime ait bir tabirim vardır, onu söylemeden geçemeyeceğim. Şöyle ki; siz fidanlarınızı dikerken sizin istediğiniz yere değil, fidanların istedikleri yere dikerseniz ancak o zaman başarılı olursunuz. Aksi halde olumlu sonuç alamazsınız.

Ben, şimdi sizlere deniz kenarlarına diktiğiniz zaman kesinlikle bozulma yapmayacak ve hatta güzelleşecek bitkileri sıralayacağım. İlk olarak güzel görünümü ve çamı andıran şekliyle Ilgın Ağacı dikebilirsiniz diyorum. Ayrıca açtığı çiçeklerle de değişik bir güzellik oluşturmaktadır. Üstelik Ilgın Ağacı’nı ister tek ağaç olarak, ister gruplar halinde dikebilirsiniz. Ondan sonra Pittosporum Ağacımız var; Yaz, Kış yeşildir. Bir de Yaz Ayları’nda mis gibi kokan çiçekleriyle bizi kokuya doyuran, ayrıca makasla budayarak çeşitli şekil verebileceğimiz bir bitkidir.

Bir de ismi üstünde, deniz suyuna dayanıklı “Deniz Semizotu” diye bir bitkimiz vardır. Bu bitki de istendiği zaman çit şekline uygun olarak budanabilir veya dağınık olarak da bırakılabilir. Hoş görünümü ve Yaz, Kış yeşil kalmasından dolayı tercih edebileceğimiz bir bitkidir. Ayrıca Zakkum Ağacını da bu gibi yerlerde arka bölümlere koyabiliriz.

Bir de size deniz kenarlarında yetişecek, hem çiçek olarak, hem yer örtücü olarak, hem de uzun süre dayanıklı olan ve kesinlikle deniz suyundan etkilenmeyen “Kazayağı” dediğimiz çiçeği ekersek; hem paramız, hem de emeklerimiz gitmez.

Bahçelerinizin ve bitkilerinizin en güzel olması dileği ile bir başka konu ve yazımda buluşmak üzere, hoşça kalın.

Saygılarımla,

İbrahim Tınaztepe