BİTKİLERİMİZİ BELLEME TEKNİĞİ, BELLEMENİN FAYDA ve ZARARLARI

Değerli Okuyucularım;

Bu yazımda sizlere, kimsenin değinmediği; fakat bütün bitkilerin, fidanların çam ve çiçekleri için çok önemli olan diplerinin bellenmesi konusuna değineceğim. Bel yaparken; hangi bel ile bel yapmamız ve nasıl bel yapmamız gerektiğini özetlemeye çalışacağım. Bazı kimseler çıkıp da “Belin usulü mü olur veya belin çeşidimi olur?” Diyeceklerdir. Ben; Onlar’a burada hem cevaben yazıyorum, hem de sizleri bilgilendirmek için yazıyorum.

Doğru şekilde bel ile bel yaparsak, bitkilerimizin köklerinin havalanmasına, toprağın yumuşamasına ve toprağın bellenmeyen kısmına göre bellenen kısmın daha uzun süre nemli kalmasına sebep olacaktır. Bu sebepten dolayı bitkilerimiz, daha sağlıklı olacak ve daha çabuk gelişecektir. Tabiki; belleme işini uygun bir alet ile yaptığımız zaman olur. Bunun için en uygun bel, çatal beldir. Çatal belin dört dişlisi veya beş dişlisi olabilir. Bu şekildeki bir beli ile yapacağımız bellemede hem bitkilerin kökleri kesilmeyecek, hem de toprağımız kalıp şekilde çıkmayacak ve dağılacaktır. Dağılmayan kısım olursa, onu da belin çatal kısmınla vurup kolayca dağıtabiliriz; bu da bitki için faydalı olur.

Bir de “Kürek Bel” Dediğimiz ucu sivri, küreğe benzer şekli olan bir bel vardır. Genellikle vatandaşlarımız, bu bel ile bel yapmaktadırlar. Ben size, bu kürek bel ile kesinlikle bel yapmamanızı tavsiye ediyorum.Tabiki çok büyük fidanlar olursa olabilir; ama gene de çatal bel ile yapmanız daha faydalı olacaktır.

Şimdi bir de gelelim kürek bel ile yaptığımız belin çatal bele göre verdiği zararlara… Kürek beli batırdığınız andan itibaren bitkiye zarar vermeye başlıyor. Sebebi ise köklerinin kesilmesi. Bazı kökler tamamen kesiliyor, bazı kökler ise yara alıyor. Biz ise bitkimiz daha güzel olsun diye emek sarf ederken; belirli süre sonra bitkimiz iyi olması şöyle dursun, bilmeden hem boşu boşuna kendimizi yormuş oluyoruz hem de bitkimiz ölmüş oluyor. Ondan sonra diyoruz ki; “Bitkiye gübresini verdim, belini yaptım, iyi olacağı yerde bitki tamamen yok oldu.” Ancak bitkinin köklerini kestiğimizi hiç hesaba katmadık. Bundan sonra bu duruma dikkat edip usulüne uygun belle ve uygun şekilde bel yaparsak bitkiniz ölmeyecek, siz de üzülmeyecek, yapılan emeğin karşılığını bitkiniz büyüdükçe ve de güzelleştikçe almış olacaksınız.

En güzel ve en sağlıklı bitkilerin sizin bahçenizde olması dileğiyle, hoşça kalın.

Saygılarımla,

İbrahim Tınaztepe