EVLERİMİZDE ve AYNI ZAMANDA BAHÇELERİMİZDE YETİŞMESİ MÜMKÜN OLAN BİTKİLER

Saygıdeğer Okuyucularım;

Bu yazımda sizlerle hem evimizin içinde yetişen, hem de bahçemize diktiğimiz zaman bozulmayan bitkilerle ilgili bilgileri paylaşacağım.

Bunlardan bazılarını sıralamak gerekirse ilk başta en değerli ve en güzel bitkilerimizin

20151217_150844
Cykas

başında yer alan Cycas bitkisi gelmektedir. Yaprakları balık kılçığı dizilişine benzeyen ve koyu yeşil rengi olan bu bitki çok yavaş büyümektedir. Zamanla kök kısmına yakın bir yerden yumrular çıkarmaktadırlar. Bu yumruları ayırarak bu değerli bitkimizi çoğaltabiliriz. Eğer bahçemize bahçemize dikmek istersek,  en fazla görebileceğimiz çok fazla gölge olmayan ve çok rüzgar almayan bir yere dikip güzel olan bahçemizi çok daha güzel bir hale getirmiş oluruz.

Ayrıca kurdele çiçeği de hem evimizde, hem bahçemizde yetişebilmektedir. Soğanlı bir bitki

20151217_151026
Kurdele Çiçeği

olan kurdele çiçeğini hem soğanlarını ayırarak çoğaltabiliriz, hem de üzeirnde meydana gelen sapların uçlarındaki filizleri alıp saksılara dikerek yetiştirebiliriz. Yeşil ve gümüşi renkleri olan kurdele çiçeğini bahçemizde tek tek veya gruplar halinde dikerek güzel bir görünüm oluşturabiliriz. Burada her sene çoğalan soğanlarını da ayırarak ya bahçemizdeki başka alanlara dikeriz ya da evimizde veya balkonlarımızda uygun yerlerde değerlendirebiliriz.

 

Phoenix (Hurma) dediğimiz bitki de hem bahçelerimizde, hem de evlerimizde rahatlıkla

20151217_151537
Feniks Hurma

yetiştirebileceğimiz bitkilerdendir. Tohumla yetişen bu bitkiyi evimizde fazla boylanıp büyüdüğü zaman yer sıkıntısı olursa, bahçemize dikerek burada büyüyüp gelişmesini sağlarız. Ancak ilerideki yıllarda geniş bir alan yayılacak olan bitkimizi dikerken yerini ona göre hesaplayarak dikmemiz gerekmektedir. Ayrıca yaprak uçlarında meydana gelen sivri dikenlerinden kendimizi ve çocuklarımızı korumamız ve önlem almamız gerekir. Zamanla da alt yapraklarında sararanlar olacaktır. Sararan bu yaprakları keserek hem ağacımızı temizlemiş oluruz, hem de uçlarından yeni yapraklar çıkararak ağacımızın büyümesini ve tazelenmesini sağlamış oluruz. Zamanla ağacımızın üstünde salkımlar halinde sarı renkte tohumlar meydana gelmektedir; bu tohumları olgunlaşıp yere düşmeden keserek hem ağacımızın üstüne ağırlık yapmamasını sağlamış, hem de ağacımızın boşu boşuna yorulup kuvvet kaybetmesini önlemiş oluruz.

Evimizdeki ve bahçelerimizdeki bitkilerin en güzel olması dileğiyle…

Saygılarımla,

İbrahim Tınaztepe