KAMELYA (CAMELLIA) BİTKİSİNİN BUDANMASI

Saygıdeğer Okuyucularım;

Kamelya; güzel ve gösterişli çiçekleri ile odalarımızı, salonlarımızı ve bahçelerimizi süsleyen ufak ağaççık şeklinde büyüyen bir saksı bitkisidir. Çiçeklerinin rengi, katmerli ve yalınkat oluşu bakımından değişik çeşitleri bulunmaktadır. Böyle güzel ve kıymetli bitkinin hayatını sağlıklı ve uzun ömürlü bir şekilde devam ettirebilmesi için en önemli işlerden biri de güzel bir budamadır.

Kamelya bitkimizin budamasını, çiçeğini döktükten sonra yapmalıyız. Budama yaparken; öncelikle varsa, kuru dallarını temizlemeliyiz. Daha sonra sararmış, zayıflamış ve çok ufak dalları temizlemeliyiz. Bunlardan sonra birbirine yakın, çok sık dallar varsa bunları da seyrelterek hem bitkimizin iyi bir şekilde hava almasını hem de kalan dalların daha güzel ve sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamış oluruz. Eğer bitkimizin üzerinde formunu bozacak ve dengesiz bir şekilde büyümekte olan dallar varsa, dalların da uçlarını alarak bitkimizin formunu ve şeklini en güzel bir şekilde devam ettirmesini sağlamış oluruz. Eğer kamelya bitkimizin alçaktan dallanıp bodurlaşmasını istiyorsak; çiçeksiz dönemde kısaltma budaması yaparak, istediğimiz büyüklükte kalmasını sağlarız.

Kamelyanın hoşlandığı toprak çeşidi; funda, dere kumu ve yaprak çürüntüsü karışımıdır. Kamelyaya ev içinde kışın az, yazın haftada iki veya üç defa su vermemiz gerekmektedir. Sulama suyunun az kireçli olması gerekir. Eğer dinlendirilmiş yağmur suyu varsa, en faydalı olan yağmur suyudur. İki yılda bir çiçeği geçtikten sonra saksısını ve toprağını değiştirmemiz gerekir. Kamelya bitkimizin ev içindeki yerini ve durumunu sık sık değiştirmemeliyiz.

Bir başka konu ve yazımda buluşmak üzere…

Saygılarımla,

İbrahim Tınaztepe