ATEŞ DİKENİYLE İLGİLİ BAZI BİLGİLER

Saygıdeğer Okuyucularım;

20151217_151641
Ateş Dikeni

Bu yazımda, sizlerle ateş dikeniyle ilgili bilgileri paylaşacağım. Ateş dikeni (Latince ismi, Crataegus Pyracantha Lalandii); kırmızı meyveli, İlkbahar’da gösterişli ve beyaz renkte çiçekler açar. Sonbahar’da ise ağaçların yaprağını döktüğü zaman ateş dikeni; canlı, kırmızı meyvelerle donanarak çok güzel bir görünüm oluşturmaktadır. Ateş dikeni bahçelerimizin etrafına dikerek, çit nebatı olarak da kullanabiliriz. Ayrıca top şekli veya değişik şekiller de verebiliriz. Vermiş olduğumuz şekilleri muhafaza etmek için makasla sık sık biçeriz.

Ateş dikenine fazla su vermemize gerek yoktur; toprağının hafif nemli olması yeterlidir. Bitkinin üzerinde zaman zaman yeşil bitler görülebilir. Bunları yok etmek için de bit öldürücü ilaçların herhangi birini kullanabiliriz. Eğer ateş dikenini kendimiz yetiştirip dikmek istiyorsak; üzerindeki kırmızı meyveler yumuşayıp olgunlaştığı zaman, bunları toplayıp içinde bulunan tohumları kabuğundan ayırarak temizleriz. Daha sonra nemsiz, kuru bir

20151217_151658
Ateş Dikeni

yerde bekletip İlkbahar geldiği zaman toprağa dikerek suyunu veririz. Tohumlarımız iyi bir şekilde çıkıp büyümeleri için, toprağını devamlı olarak nemli tutmamız gerekir; aksi halde kuru kalan toprakta tohumlar çıkmayıp bozulur. Ayrıca ateş dikeninin meyveleri portakal renginde olan bir çeşidi daha bulunmaktadır. Bunun da yetiştirme özelikleri ve büyütme şekilleri, aynı kırmızı meyveli ateş dikeninde olduğu gibidir.

Bir başka konu ve yazımda buluşmak üzere…

Saygılarımla,

İbrahim Tınaztepe