TAFLAN ÇEŞİTLERİYLE İLE İLGİLİ DEĞİŞİK BİLGİLER

Saygıdeğer Okuyucularım;

Bu yazımda sizlerle taflan ve taflan çeşitleriyle ilgili bilgileri paylaşacağım.

Taflanın Latincesi, Euonymous’tur. Taflanın dört çeşidi bulunmaktadır : altuni yapraklı

20151217_151752
Altuni Taflan

taflan, altuni alacalı yapraklı taflan, gümüşi yapraklı taflan ve yeşil yapraklı taflan. Taflanların tüm çeşitleri yapraklarını dökmezler. Kış – Yaz yapraklıdırlar. Taflan çeşitlerini parklara, bahçelere ve ev bahçelerimize dikerek güzel bir görünüm oluşturabiliriz. Taflanları tek olarak veya grup olarak dikebiliriz. Ayrıca çit olarak veya değişik şekiller vererek de taflanlardan yararlanabiliriz.

Taflan çeşitlerini mümkün olduğu kadar bahçelerimize, fazla güneş alan yerlere dikmeliyiz; gölge yerlere dikmemeliyiz. Ayrıca çok su vermememiz gerekir. Gölge alanlara dikilen taflanlar ve fazla su verilen taflanlar, kısa zamanda külleme hastalığına yakalanacaklar ve külleme hastalığına karşı kullanılan ilaçlardan atılsa da fayda vermeyecektir. Bu durumu göz önünde bulundurarak taflanlarımızı mümkün olduğu kadar gölge alanlara dikmemeliyiz. Taflan

20151217_153857
Altuni Taflan Şekil Verilmiş

çeşitlerinin içinde külleme hastalığına karşı en fazla dayanıklı taflan, altuni yapraklı taflandır; Latincesi Euonymous Elegantissima Aurea’dır. Diğer taflan çeşitleri, altuni taflana göre daha fazla külleme hastalığına yakalanmaktadır. Ayrıca taflanlarda zaman zaman kabuklu bitler oluştmaktadır. Bu kabuklu bitler görüldüğü zaman hemen bit ilaçlarından herhangi birini atarak, hastalığın önünü almamız gerekir. Aksi halde kabuklu bitlerin çoğalması zamanla taflanlarımızın kurumalarına sebep olabilir. Taflanlarımızı kendimiz yetiştirmek istiyorsak, Sonbahar’da taflanların uç kısımlarındaki 15 – 20 cm uzunluğundaki dallarından çelik yaparak yetiştirebiliriz. Çeliklerimizi dikeceğimiz alan direkt güneş almayan ağaç gölgelerinin altları olursa, tutma şansı daha fazla olacaktır.

Bir başka konu ve yazımda buluşmak üzere…

Saygılarımla,

İbrahim Tınaztepe