Her dem Taze Ruscus Hypophyllum

Her dem taze, Kış veya Yaz daimi yeşil olan çok güzel bir orman altı ağaçcığıdır. “Dikenli Mersin”, “kokina” gibi değişik isimlerle de bilinmektedir. Ayrıca bu bitki, çoğu kişi tarafından tanınmaktadır. Yılbaşına yakın Roman vatandaşlar ve diğer çiçekçiler tarafından bolca satılmaktadır. Yaprakları koyu yeşil, yaprak uçları sivri olan her dem tazenin, köyü kırmızı renkte meyveleri olmaktadır. Normalde bitkinin meyveleri, çok fazla sık olmamaktadır. Ancak başka bir bitkiden alınan top salkım şeklindeki kırmızı meyveler, bu bitkiye iplerle bağlanarak hoş bir görünüm meydana getirilmektedir. 

Yılbaşında çiçeklerden alınan bu dallar, uzun süre evlerde ve işyerlerinde güzelliklerini bozulmadan sürdürebilirler. Ayrıca güzel bir süs bitkisi olmanın yanı sıra her dem tazenin kök ve rizomlarından Tıp alanında da yararlanılmaktadır. Hem daimi yeşil, bodur bir süs bitkisi; hem Tıp alanında kullanılan bu bitki, sıcak ve ılıman bölgelerin ormanlık alanlarında kendiliğinden yetişir. 

Mayıs ve Haziran Aylarında beyaz renkte çiçekler açar. Her dem tazenin değişik çeşitleri bulunmaktadır. Çiçeklerinin renkleri değişiktir; ancak bütün çeşitlerinde meyve rengi, koyu kırmızı renktedir. Bu bitkiyi bahçelerimizde ve balkonlarımızda, saksı içinde de yetiştirebiliriz. Ancak direkt güneş görmeyen, gölge alanlara konulmalıdır. Kurağa dayanıklı bir bitki olmasına rağmen dibinin nemli tutulması, bitkinin sağlıklı gelişmesi için önemlidir. 

Her dem tazenin üretimi, dipten ayırma ve tohum ile yapılır. Ancak bir saksıya bitkiyi aldığınız zaman, kısa sürede dininden taze sürgünler verip çoğalacaktır. Çoğalan bu sürgünlerden her sene İlkbaharda köklü olarak ayırıp başka yerlere veya saksılara dikerek üretmek, tohumdan üretmekten daha kolay ve çabuk olmaktadır. Her dem taze bitkisinin üzerinde zamanla kartlaşmış, kırılmış, kurumuş ve bozulmuş yapraklar olabilir. Bu yapraklar görüldüğünde makasla kesilerek temizlenmeli ve hoş bir görünüm sağlanmalıdır. 

Bir başka konu ve yazımda buluşmak üzere…

Saygılarımla,

İbrahim Tınaztepe