HERCAİ MENEKŞE YETİŞTİRİLMESİ ve BAKIMI

Saygıdeğer okuyucularım;

Bu yazımda sizlerle hercai menekşe yetiştirilmesi ile ilgili bilgileri paylaşacağım.  

Hercai menekşenin Latincesi “Viola Tricolor”dur. Hercai menekşe; sonbahardan itibaren çiçek açmaya başlayarak bütün kış boyunca kar altında da kalsa, bozulmadan ilkbaharın sonuna kadar bolca çiçek açan kış çiçeklerinin en başında gelmektedir. Ayrıca hercai menekşede istediğimiz renklerin tamamına yakın renkleri bulabiliriz. Renklerinin yanı sıra güzel kokusuyla da hercai menekşe bulunduğu yerde kendini belli etmektedir. Hercai menekşeyi bahçelerimizdeki çiçeklik yerlerine toplu olarak veya tek tek sıravari olarak dikebiliriz. Ayrıca istediğimiz şekilde ve büyüklükte saksılar alıp balkonlarımızı hercai menekşeler ile süsleyebiliriz. Bahçelerimizde hercai menekşe dikeceğimiz alanların dikimden önce gübrelenip bellenmesi ve ondan sonra dikilmesi gerekir. Ayrıca menekşe dikeceğimiz toprağın suyu tutmaması, geçirgen olması önemlidir; aksi halde su tutan ağır topraklara dikilen menekşelerde istenilen sağlıklı gelişmeler olmayacak ve hatta çürüyüp bozulacaklardır.

Balkonlarda yetiştireceğimiz hercai menekşe saksılarının içine dolduracağınız toprak çeşidi de gübre, mil, torf şeklinde karışımdan oluşması; menekşelerin gelişmesi için en faydalısıdır. Bahçeye diktiğimiz menekşelerin içinde zamanla yabani otlar çıkabilir. Ara sıra toprağı çapalayarak hem yabani otların temizlenmesi sağlanmış olur, hem de toprak kabarmış ve havalanmış olur. Menekşeleri saksılara ve bahçeye 10 veya 15 santim aralıklarla dikebiliriz. Menekşelerin çiçekleri geçtikten sonra tohum bağlarlar. Bu tohumlar, kahverengini aldıkları zaman olgunlaşmış olurlar. Bu tohumları toplayarak kuruttuktan sonra nemsiz bir yerde muhafaza edip Temmuz ayının sonunda toprağa ekeriz. Burada çıkan fideleri şaşırtma yaparak, daha iyi bir şekilde gelişmelerini sağlarız. Daha sonra gelişmiş olan bu fideleri, esas yerlerine dikeriz. Böylelikle kendi çiçeğimizi, kendimiz yetiştirmiş oluruz.

Bir başka konu ve yazımda buluşmak üzere… Saygıdeğer Okuyucularımın yeni yılını kutlar; sağlık, mutluluk ve huzur dolu günler dilerim.

Saygılarımla,

İbrahim Tınaztepe