YAPRAĞINI DÖKEN PARK ve YOL FİDANLARI

Saygıdeğer Okuyucularım;

                Bu yazımda sizlerle yaprağını döken park ve yol kenarı fidanlarının çeşitlerini ve bunlarla ilgili  bilgileri paylaşacağım.

                Akasya (Robina Pseudoacacia) : Çabuk büyüyen kuvvetli bir ağaçtır. Her türlü topraklarda yetişir, aynı zamanda kaygan topraklara dikildiği zaman, toprak kaymasını önlemektedir. Çiçekleri pembemsi, beyaz ve çok kokuludur. Bal üretimi için arıcılık yapanların işine yarar.

                At kestanesi – Adi (Aesculus Hypocastanum) : Büyük süs ağaçlarındandır. Yaprakları, geniş ve yeşildir. Salkım halinde, bol çiçek açar; çiçekleri yalınkat ve beyazdır. Grup halinde dikmek ve geniş caddelere dikmek için uygundur. Nemli toprakları sever.

                Erguvan (Cercis Silliguastrum) : İlkbahar’da dalları, menekşe kırmızısı çiçeklerle donanır. Yol kenarlarına, parklara, grup ve tekli olarak dikilir. Kireçli ve nemli toprakları sever.

                Lale ağacı (Liriodendron Tulipefera) : Park ve bahçelere, yol kenarlarına dikildiği takdirde güzel görünüşlü bir ağaç meydana getirir. Temmuz Ayı içinde lale şeklinde, kokulu, açık sarı çiçeklerini açar. Derin ve serin toprakları sever. Tek ve grup halinde dikilebilir.

                Ihlamur – Gümüşi (Tillia Argentea Tomentosa) : Ağacın görünüşü top ve sık dallıdır; gölge ağacıdır. Yaprağının üstü grimsi, tatlı yeşil; alt tarafı gümüşi renktedir. Park, bahçe ve yollara tek ve grup olarak dikilir.

                Tesbih Ağacı (Melia Azedarach) : Kuvvetli büyüyen bir ağaçtır. Yaprakları, yeşildir. Menekşe renginde çiçek açar. Tek ve grup halinde, park ve bahçelere dikilir. Yol ağacı olarak da kullanılır.

                Kavak – Kanada 214 Melezi (Populus Canadensis 214) : Görünüşü ve gelişimi çok güzeldir, park ve bahçelerin münasip yerlerine dikilir. Daha fazla sanayii sahasında kullanılmak üzere yetiştiriciliği yapılan bir kavak çeşididir.

                Çitlenbik (Çeltis Australis) : Nemli topraklardan hoşlanmaz; derin, kireçli ve kumsal topraklarda iyi gelişir. Büyümesi, ilk zamanlar ağırdır. Çok ömürlü, dayanıklı bir ağaçtır. Park ve bahçelere teker teker dikildiği gibi gruplar halinde de dikilir; iyi bir yol ağacıdır.

                Ilgan Büyük Çiçekli – Yazın Çiçeklenen (Tamarix Aestiyalis) : Temmuz Ayında çiçek açar, park ve bahçelerin kıymetli bir süs bitkisidir. Deniz kenarlarına da dayanıklıdır.

                Bir başka konu ve yazımda buluşmak üzere…

Saygılarımla,

İbrahim Tınaztepe