BOYLARI ELLİ SANTİME KADAR YÜKSELEBİLEN ÇOK SENELİK ÇİÇEK BİTKİLERİ

Funkia – Ağustos Zambağı : Çiçekleri beyaz renkte olup Temmuz – Ağustos Aylarında çiçeklenir. 40 ile 50 santime kadar boylanır. Yarı gölgeli yerleri sever. Yaprakları pek gösterişlidir.

Saxsifraga – Taşkıran : Çiçekleri beyaz renktedir. Mayıs – Haziran Aylarında çiçeklenir. Boyu 20 ile 50 santime kadar yükselir. Yaprakları gümüşi esmer renkte ve rozet biçimindedir. Bahçelerde, kuru teras boşluklarının örtülmesinde kullanılır.

Sedum – Dam Koruğu : Çiçekleri beyaz, sarı, pembe renklerde olur. Temmuz – Ağustos Aylarında çiçeklenir. Boyu 10 ile 15 santime kadar yükselir. Kuru bahçe duvarlarının örtülmesinde kullanıldığı gibi bol güneşli ve kumsal topraklı yerlerin yeşillendirilmesinde de kullanılır.

Veronica – Tavşan Otu : Çiçekleri açık mavi renkte olup Mayıs – Haziran Aylarında çiçeklenir. Boyu 30 ile 40 santim kadar yükselir; yaprakları rozet şeklindedir. Güneşli yerleri sever. Bahçelerde teras duvarı merdiven kenarlarına dikilir.

Vinca – Cezayir Menekşesi : Çiçekleri mor ve beyaz renklerde olur. Boyu 10 ile 15 santime kadar yükselir. Gölgelik yerlerde ve ağaç diplerinde yaşar. Toprak üstünü çayır gibi yeşillendirmede ve teras duvarı kenarlarının süslenmesinde kullanılır. Çiçeklerinin rengi ve iriliği bakımından değişik çeşitleri vardır.

Vola – Mor Menekşe : Çiçekleri mor renkte olur. Nisan – Mayıs Aylarında çiçeklenir. Boyu 15 ile 20 santim kadar yükselir. Güneşli ve yarı gölgeli yerlere dikilir. Çiçekleri geçtikten sonra biçilirse, yeniden çiçeklenir.

Gazannia – Çimen Güzeli : Altın sarısı ve birkaç değişik renklerde çiçekleri olan çimen güzeli, çiçeklerini Nisan ve Mayıs Aylarında açmaya başlar ve kırağılara kadar çiçeklenmesi sürer. Yapraklarının alt kısımları, beyaz çizgilidir. Boyu 10 ile 15 santime kadar yükselir. Güneşli yerleri sever; susuzluğa karşı dayanıklıdır. Balkon ve teras, merdiven kenarları süslenmesinde de kullanılır. Tohum ve yumuşak dal çeliği ile çoğaltılır.

Ajuka – Ayuka : Çiçekleri koyu mavi renkte olup Mayıs Ayında açar. 10 santime kadar boylanır. Yapraklarının güzelliği sebebi ile toprak örtü bitkisi olarak kullanılır.

                Bir başka konu ve yazımda buluşmak üzere…

Saygılarımla,

İbrahim Tınaztepe