Bahçelerimizdeki Bitkilerin Bakımı

Bahçelerimize diktiğimiz kalıcı bitkilerin ve mevsimlik çiçeklerin bakımlarını tam olarak eksiksiz bir şekilde yaptığımız zaman karşılığını eksiksiz olarak, hatta çok daha fazlasını alırız; bazen bir ekeriz beş alırız. Doğada hile yoktur, bu bakımdan ektiğimiz bitkilerin bakımlarını en güzel şekilde yapmalıyız. İçinde bulunduğumuz Haziran Ayı içinde bitkilerimizin su ihtiyaçlarını eksik etmemeliyiz; ancak sulama yaparken bitki çeşidine göre sulama yapmalıyız. Az su isteyen bitkilere az su vermeliyiz; çok su isteyen bitkilere çok su vermeliyiz. Tersini yaptığımız zaman bitkilerimizde bozulmalar olabilir. Ayrıca sulamayı akşam ve sabah saatlerinde yapmalı sıcak saatlerde sulama yapılmamalıdır.

Bilhassa mevsimlik çiçekler arasında bu dönemde sulamalardan dolayı yabani otlar meydana gelmektedir. Bu otlar fazla sıklaşmadan ve boyları uzamadan toprağın tavlı olduğu zamanda çapa yapılarak temizlenmelidir. Böylelikle toprağın kabartılması da sağlanmış olacak ve toprak havalanacaktır. Ayrıca mevsimlik çiçeklerin dikileceği yerlere dikimden önce yanmış çiftlik gübresi konarak karıştırılması ve ondan sonra dikilmeleri daha uygun olacaktır.

Bunlardan başka bu ayda ve gelecek aylarda bahçe çiçekleri üzerinde ve güllerde geçmiş olan çiçekler ve sarı yapraklar temizlenmeli yeni çiçeklerin gelişmesi teşvik edilmelidir. Bilhassa sardunya çeşitlerinde bu dönemde geçmiş çiçekler ve sararmış yapraklar görülebilir. Bunların temizlenmesi çiçeklerin sağlıklarına ve yeni çiçekler vermesine olumlu katkı sağlayacaktır. Ayrıca bu aylarda bahçe bitkilerinde, güllerde ve çiçeklerde değişik türde mantari hastalıklar, tırtıllar ve bitler görülmektedir. Bunları da devamlı kontrol ederek hastalık belirtisi görüldüğünde vakit geçirmeden gerekli zirai mücadele yapılmalıdır.

Bir başka konu ve yazımda buluşmak üzere…

Saygılarımla,

İbrahim Tınaztepe